Dandanes ima povprečen posameznik, ki želi vsaj približno skrbeti za svoje telo, se gibati, sploh pa ustrezno prehranjevati, lahko kar nekaj težav s tem, kako iz poplave vseh informacij o tem kaj jesti, česa sploh ne in kaj je dejansko zdravo za njegovo telo, izluščiti tisto, kar drži. Kako torej iz vseh teh informacij izluščiti tiste prave, tiste, ki bodo pozitivno vplivale na naše telo? Stvar nedvomno ni preprosta.
KAJ JE UČINKOVITO PREHRANJEVANJE?
Učinkovito prehranjevanje je tisto, s katerim lahko dosežemo tri glavne cilje:
- funkcionalnost telesa
- dobro počutje oz. zdravje
- dober izgled
Prvi dve točki sta tisti, h katerima stremimo prav vsi, zadnja pa zavisi od našega primarnega cilja. Vrhunskim športnikom zunanji izgled ni pomemben, medtem ko je le-ta v komercialnih vodah mnogokrat celo na prvem mestu.
Najpreprostejši odgovor na vprašanje »Kaj jesti« bi lahko strnili v en sam stavek, vendar pa s tem ne bi dosegli našega namena. Da bo ta stavek razumljiv in tudi logičen, ga moramo podkrepiti z dejstvi in znanstvenimi dokazi.
Prof. Daniel Lieberman, profesor na Harvardski univerzi, je podal konkretno izjavo:»Ljudje smo evolucijsko nagnjeni k debelosti!« Kako se torej boriti proti evoluciji? Največji izziv sodobnega človeka je zagotoviti ravnovesje vnosa in porabe energije v sodobnem času.
Ljudje sodobnega časa imamo enostavno v sebi vgrajen instinkt, hrepenenje po energijsko gosti hrani, ki nam ga je dala evolucija tekom milijonov let… Včasih smo zaradi načina življenja in okolja v katerem smo živeli, imeli ravnotežje za to, danes več ne, instinkt pa je še vedno v nas. Ko vidimo tovrstno hrano, hrano, ki nas zadovolji, ki v nas sproža občutke ugodja, pa čeprav le trenutne, jo želimo pograbiti, pojesti in shraniti to energijo, ker je morda kasneje ne boš več dobil (oziroma tako »čuti« naše telo). Seveda danes hrano lahko dobimo tudi kasneje, saj je le-ta v izobilju in je na razpolago v vsakem trenutku.
Človeški »stroj« je torej ustvarjen za to, da vedno posega po bogati hrani, shranjuje energijo in potem počiva, da porabi čim manj energije.
KAJ LAHKO STORIMO?
Odgovor se skriva v ustrezni telesni aktivnosti in učinkovitem prehranjevanju!
Do danes smo se naslanjali na »preprost« zakon: »zakon termodinamike«, ki pravi, da moramo porabiti več energije (kCal), kolikor jih zaužijemo s hrano. To seveda drži, vendar zadeva ni tako zelo preprosta.
V našem telesu se NENEHNO izmenjujeta dve vrsti procesov: procesi izgradnje (t.i. anabolni procesi; shranjevanje energije) in procesi razgradnje (t.i. katabolni procesi; poraba energije). Procesi gradnje so tako na primer rast mišic ali pridobivanje maščobe, procesi razgradnje pa so na primer izguba mišic ali izguba maščobe. Ključno je to, kateri procesi razgradnje in izgradnje potekajo, zavedati pa se moramo, da vedno poteka eden, torej v nekem trenutku poteka ali razgradnja ali izgradnja tkiva. Zaželeno je, da v našem telesu potekata rast mišic in izguba maščobe.
Vse omenjene procese v telesu uravnavajo hormoni, natančneje INZULIN. Ta s svojo visoko prisotnostjo vpliva na procese izgradnje (anabolne procese), z nizko vsebnostjo pa na procese razgradnje (katabolne procese). Takoj, ko se v telesu inzulin znatno poviša, se zaustavijo katabolni procesi in pričnejo anabolni procesi!
To je tudi razlog, zakaj samo zakon termodinamike ne drži!
Drugače povedano, tudi če tekom dneva pojeste manj kot potrošite, se še vedno lahko zredite.
REŠITEV
Vse podrobnejše informacije o omenjeni temi izvedeli na predavanju Šola hujšanja in oblikovanja telesa, zato izkoristite še zadnje dni za prijavo!