Biti vzdržljiv in močan hkrati ni nemogoče, žal pa je tako, da si treningi moči in vzdržljivosti prej nasprotujejo, kot pa se medsebojno podpirajo, zlasti to velja na t.i. kombiniranih treningih, ko želimo najprej trenirati moč, potem pa še za konec treninga preteči 10 km. V tem primeru si moramo zapomniti, da drugi trening vedno prevlada nad prvim!
Poglejmo globlje v telo… Pred časom smo govorili o energijskih sistemih v telesu in se naučili, da v našem telesu za obnovo energije skrbita dva primarna energijska sistema: aerobni in anaerobni. Da bo lažje razumljivo nadaljevanje tega bloga, moramo najprej vedeti, da trening vzdržljivosti pomeni aerobni trening, trening moči pa anaerobni trening. Pod vplivom omenjenih dveh oblik treningov v našem telesu torej potekajo popolnoma različni procesi!
Kaj se torej zgodi, če naš trening vsebuje preveč treninga vzdržljivosti. Mišice za svoje delovanje potrebujejo energijo in predstavljajo precej težko tkivo, ki pa po volumnu ni veliko. Pri maščobi je ravno obratno. Saj poznate tisto sliko, ko na tehtnico postavimo en kilogram mišic in en kilogram maščobe, kajne? Če torej želimo biti maksimalno vzdržljivi, mora biti naše telo lahko, da vsi sklepi od gležnja navzgor sklepi prenašajo vse obremenitve. Mišičasto telo pa je vse prej kot lahko.
Naše telo je ustvarjeno tako, da varuje samo sebe. Če torej telo zazna, da bo lahko delovalo bolj ekonomično, ko se bo znebilo določenega tkiva, bo to storilo. V primeru teka to pomeni, da bo telo zaznalo, da bo naš napor (npr. 21 km teka) manjši, če bo v telesu manj mišične mase, zato bo skozi presnovne procese »kurilo« mišice in ne maščobe. Vrnimo se sedaj na naš trening: najprej naredimo trening v fitnesu, potem si zaželimo še nekaj kilometrov teka na tekaču. Kaj torej s tem dosežemo? Škodujemo si sicer ne, vendar pa tudi napredujemo ne tako, kot bi želeli.
Precej konfuzno, kajne? Skušajmo torej zgornje besede spraviti v konkreten primer. Verjamemo, da prav vsak izmed vas trenira za določen cilj. Če je vaš cilj povezan z močjo, naj tedenski obseg treningov zajema treninge moči, dodajte pa jim tudi 1-2 visoko intenzivna intervalna treninga. Tako boste na vseh treiningih trenirali anaerobno, kar pomeni, da se bodo treningi medsebojno dopolnjevali.
Če je vaš glavni cilj povezan z vzdržljivostjo, potem v svojem tedenskem načrtu treningov ohranite 1-2 klasična kardio treninga, dodajte pa jima še 1-2 visoko intenzivna intervalna treninga, ki bosta pomenila dvig intenzivnosti, ne pa tudi večanje obsega treninga. In moč? Tudi moč je pomembna! Svetujemo vam trening vzdržljivosti v moči (manjša bremena, večje število ponovitev), s katerim bodo mišice ohranile svojo funkcijo, ne bo pa prišlo do izrazitega povečanja mišične mase, ki bi vas morda ovirala na vaših vzdržljivostnih podvigih.
Naš zadnji nasvet pa je: trenirajte pametno! Če želite doseči svoj cilj in se že lep čas le vrtite v krogu, potem več kot očitno nekaj delate narobe. Zastavite si cilj in načrt treningov prilagodite temu cilju. Mi vam bomo pri tem z veseljem pomagali, zato se za vsak nasvet lahko obrnete na nas s prijavo preko spodnjega obrazca.